A jól tervezett könyv jelentősége
Néhány szempont:
A jó könyvdesign élvezetesebbé teszi az olvasást és segíti az információk könnyű befogadását. A megfelelően kiválasztott betűtípus és méret, a sorok elrendezése,
a jól tördelt szöveg könnyebbé teszi az olvasást.
„Az egyik legrosszabbul olvasható betűtípus a Herb Lublin által tervezett Avant-Garde. Szabályos mértani formákból van összeszerkesztve, ezért rendkívül szokatlan és kedvezőtlen az egyes betűk alakja, amelyekből így kevéssé jönnek létre ismerősnek látszó szóképek. Betűtalpak és változó vonalvastagság híján a szemet nem vezeti és pihenteti, hanem irritálja.”
Virágvölgyi Péter: A tipográfia mestersége
Egy jól tervezett könyv átlátható, könnyű benne eligazodni, megtalálni a keresett
vagy információkat. A jó navigáció és a tartalomjegyzék segíti az olvasót a könyv tartalmának gyors felfedezésében.
„A tagolás elsődleges eszközei a belső címek. A címek a folyószöveget szövegrészekre, szövegegységekre bontják, segítségükkel feltárul a könyv szerkezete, belső logikája – vagy ellenkezőleg: komplikált, zavaros felépítése.”
Gyurgyák János: Szerzők és szerkesztők kézikönyve

A jól tervezett könyv praktikus.
A formátum megválasztásánál különböző szempontokat veszünk figyelembe, mint például a szöveg műfaja és terjedelme, vagy hogy kiknek íródott és hol, milyen körülmények között olvassák majd.
Utazás közben? Könyvtárban? Mindemellett szem előtt kell tartani
az anyagi és esztétikai szempontokat is.
Jól tervezett könyv szakértelmet sugall, a design tükrözi a mű tartalmát és stílusát.
Egy jól tervezett könyv olyan, mint egy jól összeállított étlap, ami már első pillantásra meghozza az étvágyat. Az igényes tipográfia és a szöveg optimális tördelése pedig
a gondos szeretettel elkészített ételt juttathatja az eszünkbe.